قزوین ظرفیت ایجادمجموعه بزرگ پیست موتور سواری واتوموبیلرانی دارد

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهرانفر روز دوشنبه در نشست خبری با تعدادی از خبرنگاران رسانه های گروهی استان ضمن تشریح مهمترین اقدامات انجام شده برای معرفی رشته پرتحرک و نشاط آور موتور سواری و اتومبیل رانی اظهارداشت: این رشته ورزشی بیش از ۲۴ سال در قزوین قدمت دارد و در حال حاضر از مجموع ۱۵ کمیته ورزشی در استان تعداد ۹ کمیته فعال شده است.

وی اضافه کرد: اگر زیرساخت های لازم از جمله پیست موتور سواری و اتومبیل رانی دراستان ایجاد شود قادریم همه کمیته ها رافعال کرده و افراد بیشتری را در این رشته جذب کنیم.

مهرانفر تصریح کرد: کارتینگ، اصلی ترین رشته است که که به دلیل نداشن مکان مناسب برای آن نتوانسته ایم استعدادهای این رشته را شکوفا کنیم و اگر فضای لازم تهیه شود ثابت کرده ایم قادریم رده های اول تا سوم را کسب کنیم.

 

رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی استان قزوین یادآورشد: در رشته آفرود چون پیست ها طبیعی است خوشبختانه قزوین حرف اول را در کشور می زند و در موتورکراس در باراجین چون پیست و سکو دارد وضعیت خوبی داریم اما نیازمند محصور کردن و احداث محل استقرار، تجهیزات موتور و ماشین و نیز جایگاه تماشاچی هستیم.

مهرانفر بیان کرد: از آنجا که این رشته پرهزینه است برای تداوم فعالیت ها نیازمند حامی مالی هستیم که کمتر کسی وارد این حوزه می شود و مجبوریم تمام هزینه ها را از خود ورزشکاران تامین کنیم که مشکل ساز است.

وی اظهارداشت: اگر خودروسازان و موتورسازان در حمایت از این رشته جدی باشند می توانیم حتی درآمدهای پایداری در این رشته ایجاد کنیم که هم هیئت اداره شده و هم درآمد منطقی برای حامی مالی ایجاد شود.

رئیس هئیت موتورسواری و اتومبیلرانی استان قزوین یادآورشد: ورزشکاری مانند میثم طاهری  داریم که امروز چهره جهانی شده و یکی از شرکت های مطرح جهانی حامی وی در دوبی شده و هم ورزشکار توانسته فعالیت حرفه ای خود را ادامه دهد و هم درآمدهای سرشاری نصیب حامی شده است که ما نیز می توانیم ورزشکاران شاخصی را به کشور معرفی کنیم.

زیرساخت موتورسواری و اتومبیلرانی در استان مهیا نیست

وی اضافه کرد: متاسفانه زیرساخت لازم از جمله پیست و امکانات، زمین مناسب برای هیئت نداریم و نتوانسته ایم نسبت به توسعه این رشته پر تحرک اقدام کنیم در حالی که با ظرفیت هایی که داریم می توانیم مجموعه بزرگی را ایجاد کنیم که قابلیت خدمات کشوری داشته باشد.

مهرانفر تصریح کرد: اجرای مجموعه پیست موتورسواری و اتومبیلرانی در استان حدود ۵۰ هکتار زمین لازم دارد که با پیگیری های لازم در حال حاضر ۵ هکتار زمین در منطقه مهرگان از سوی مدیر کل ورزش و جوانان در اختیار ما قرار گرفته که برای شروع کار خوب است و می توانیم برای کارتینگ، اسلالوم و ATV استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: این طرح می تواند ناحیه شهری مهرگان را متحول کرده و برای مردم هم سرگرمی و ورزش مناسبی باشد و چون رویکرد ما توسعه ورزش در خارج از مرکز استان است تلاش می کنیم امکانات این رشته در شهرستانهای استان نیز توزیع شود.

 

فرهنگ سازی برای ترویج رشته اتومبیلرانی

مهرانفر اظهارداشت: با کمک رسانه های گروهی درصددیم مزایا و اهمیت توجه و فعالیت در رشته موتورسواری و اتوموبیلرانی اصولی را در جامعه رواج دهیم تا افراد بیشتری در این رشته وارد شوند و ما نیز بتوانیم اهداف پیش بینی شده را پیاده کنیم.

وی گفت: توقف گاه اتوبوسرانی قزوین در شمال اتوبان محل مناسبی برای مسابقات کارتینگ است و می توانیم با کمترین هزینه و تغییر از این مکان در برخی مناسبتها برای اجرای برنامه های ورزشی استفاده کنیم.

مجوز تردد موتورسوران در شهر باید قانونی شود

رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی استان قزوین تصریح کرد: یکی از مشکلات ما این است که سالهاست تردد موتورسواران ما در داخل شهر ممنوع است و تنها موتورهای کراس می تواند در شهر تردد کند در حالی که باید از نظر قانونی ورزشکاران مستثنی شوند تا داشتن موتور و تردد با آن غیرمجاز تلقی نشده و شامل جریمه نشود.

وی اضافه کرد: از نمایندگان مجلس انتظار داریم برای دادن مجوز قانونی به موتورسواران ورزشکار اقدام کنند و در این زمینه آمادگی داریم پس از بررسی صلاحیت افراد توسط هیئت از مسیر قانونی زمینه دریافت مجوز موتور سواری در شهر و داشتن موتور با نظارت و کنترل هیئت را داشته باشند.

ورزش موتورسواری بانشاط و شادی آور است

مهرانفر در ادامه بیان کرد: رشته موتورسواری و اتوموبیلرانی چون بر اساس ضوابط و اصول فنی و کارشناسی انجام می شود یک هنجار اجتماعی است و ورزشی شاد و بانشاط تلقی می شود که با فرهنگ سازی می توانیم خانواده ها را در آن مشارکت دهیم تا فرهنگ رانندگی شهروندان نیز اصلاح شود.

وی اضافه کرد: آمارها نشان می دهد تاکنون بیش از ۱۰ هزار طرح ورزشی در کشور اجرا شده که حتی یک مورد آن در این رشته ورزشی نبوده که این نگاه مظلومیت این ورزش را نشان می دهد.

مهرانفر تصریح کرد: تاکنون هیئت های شهرستانهای تاکستان، آبیک، الموت، کوهین و محمدیه راه اندازی شده و برای سال آینده هم برنامه های مدونی داریم تا ترویج این رشته بخوبی صورت گیرد.

رئیس هیئت موتورسواری و اتوموبیلرانی استان قزوین بیان کرد: امسال هیچ مورد مسابقه قهرمانی کشور در داخل قزوین نداشتیم اما برای سال آینده ۴ مسابقه قهرمانی کشوری را پیش بینی کرده ایم و در تقویم داریم.

وی اضافه کرد: مسابقات رالی سخت، اسلالوم، دیریفت، آفرود و اندرو برای سال آینده تدارک دیده شده که امیدواریم بتوانیم آن را بخوبی اجرا کنیم.

 

۴۰۰ ورزشکار ساماندهی شده در استان قزوین

مهرانفر اظهارداشت: در حال حاضر ۴۰۰ ورزشکار زن و مرد ساماندهی شده و بیمه شده در استان در رشته موتورسواری و اتوموبیلرانی داریم و برای سال آینده این تعداد را به ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر افزایش خواهیم داد و با برنامه ریزی انجام شده امیدواریم این تعداد در سال ۱۴۰۰ به دو برابر  و ۲۰۰۰ ورزشکار برسد.

وی گفت: بدنبال ایجاد درآمدهای پایدار هستیم و در یک برنامه مدون ۴ ساله درصددیم با کمک بخش خصوصی زمینه جذب ۱۵ میلیارد تومان در مرحله اول و در گام بعدی بیش از ۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری را در این رشته فراهم کنیم.

رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیلرانی استان قزوین اظهارداشت: با شرکت در دو نمایشگاه آفرود و صنعت خودرو توانستیم نسبت به معرفی این رشته بانشاط اقدام کنیم و بسیار به آینده امیدواریم تا شاهد توسعه و گسترش این رشته در استان قزوین باشیم و بتوانیم ورزشکاران مستعد این رشته را شناسایی و فعال کنیم.

قزوین ظرفیت ایجادمجموعه بزرگ پیست موتور سواری واتوموبیلرانی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top