از ماشین نشین ها تا اسکار!

فیلم فروشنده اصغر فرهادی جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار ۲۰۱۷ را کسب کرد. آقای فرهادی در سال ۲۰۱۲ نیز با فیلم جدایی نادر از سیمین برنده جایزه اسکار شده بود.

اصغر فرهادی در اعتراض به فرمان مهاجرتی جنجال برانگیز دونالد ترامپ از شرکت در مراسم اسکار خودداری کرده، هرچند فرمان مذکور به حکم یک قاضی فدرال به حالت تعلیق در آمده است.

آقای فرهادی انوشه انصاری و فیروز نادری را به عنوان نمایندگانش برای شرکت در هشتاد و نهمین مراسم اسکار معرفی کرد.

درباره اصغر فرهادی:

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اصغر فرهادی کارگردان سینمای ایران که در رشته تئاتر تحصیل کرده است، 22 سال پیش در سال 73 تئاتری را با همراهی همسرش، پریسا بخت‌آور به نام «ماشین نشین‌ها» به روی صحنه برد.

این نمایش روایتگر داستان مردم فقیری بود که به دلیل نداشتن مسکن از ماشین‌های اسقاطی حاشیه شهر به عنوان سرپناه استفاده می‌کردند.

این نمایش را که در زمان خود بسیار مورد استقبال قرار گرفت، علی خودسیانی نوشته بود و فرهادی و بخت‌آور در آن به ایفای نقش می‌پرداختند.

عباس جوانمرد کارگردان، بازیگر و پژوهشگر مطرح تئاتر، حدود ده سال پیش در گفت و گویی با روزنامه همشهری گفته بود: «جوانانی در تئاتر ایران وجود دارند که استعدادهای آتیه دار هنر ایران خواهندبود». خود او در همان زمان ها وقت نمایش ماشین ها را دیده بود گفته بود: «زمانی که ماشین ها را دیدم بسیار از آن خوشم آمد و این کار نشان می داد که فرهادی و پریسا بخت آور از استعدادهای درخشان هستند که آینده ای امیدبخش خواهند داشت».

تجهیزات آفرود

با اینکه ما این نمایش را ندیدیم ولی اگر بخواهیم این افتخار بزرگو با مطالب سایت خودمون برای شما آفرودیا ربط بدیم اینه که این روزها شاهد ساخت خودروهای خانه به دوش مدرنی هستیم که امیدواریم در آینده اگر شاهد پدیده خانه بدوشی باشیم از این نوع باشد :)))) ، چه بسا که برخی از این خودروها، امکانات بیشتری از خانه های معمولی را هم دارند از جمله این ماشین ها میتوان به این خودروی هوشمند، ساخته ی Christian Susana اشاره کرد.

تجهیزات آفرود
تجهیزات آفرود

این خودرو میتواند به صورت ارتباط موبایلی به صورت جدا یا با خانه مورد استفاده قرار بگیرد.

کریستیان آن را colim نامیده که مخفف  Colors of Life in Motion  ، به معنای رنگ های زندگی در حرکت میباشد.

 

به هر حال فرهادی نشان داده همیشه درباره مردم و برای مردم فیلم ساخته . علیرضا نادری، نمایشنامه نویس که در آن زمان در دانشگاه با او هم دوره بوده درباره‌اش این چنین گفته است: «او همان زمان هم در تئاتر با «ماشین نشین‌ها» خوش درخشید، اما ‌سینما را انتخاب کرد و من به این انتخاب احترام می‌گذارم.»

تبریک به آقای اصغر فرهادی که معتقد است : “فیلمسازان می توانند دوربین‌های خود را روشن کنند تا ویژگی‌های مشترک انسان‌ها را ضبط و کلیشه‌های موجود در مورد اعضای ملل و ادیان مختلف را بشکنند.”

و تبریک به ملت ایران.

 

  • و اما بیانیه زیبای انوشه انصاری در سالن برگزاری مراسم از طرف آقای فرهادی :

“من متاسفم که امشب با شما نیستم. غیبت من به علت احترام به مردم کشورم و شش کشور دیگر است که با قانون غیرانسانی‌ای که مانع ورود مهاجران به آمریکا می شود مورد بی‌احترامی قرار گرفته اند.”

“تقسیم کردن جهان به دسته ما در برابر دسته دشمنان ما باعث ایجاد هراس می شود و توجیه فریبکارانه‌ای برای تجاوز نظامی و جنگ است.”

“این جنگ‌ها مانع دموکراسی و حقوق بشر در کشورهایی می شود که خود قربانی تجاوزهای نظامی بوده اند.”

“فیلمسازان می توانند دوربین‌های خود را روشن کنند تا ویژگی‌های مشترک انسان‌ها را ضبط و کلیشه‌های موجود در مورد اعضای ملل و ادیان مختلف را بشکنند.”

“آن‌ها می توانند بین ما و دیگران یکدلی ایجاد کنند- یکدلی‌ای که ما امروز بیش از همیشه به آن نیاز داریم.”

از ماشین نشین ها تا اسکار!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top